Folyo Baskı Ne Demektir?

Folyo Baskı Ne Demektir?

Folyo Baskı Ne Demektir? Folyo PVC ( Polivinil klorür) esaslı bir malzemedir. Türkiye’ de folyo, reklam sektöründe 25 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Adhesive Glossy Vinyl olarak bilinen Yapışkanlı Folyo ( Vinyl ) vitrinlerdeki yerini, indirim sloganlarının yazımında kullanıldığında almıştır. Folyo reklam sektörünün vazgeçilmezi olmaya o yıllarda başlamış ve geniş yalpazesi ile bu günlere dek gelmiştir.

Folyo ( Vinil ) sektöre girdikten sonra tabelacıların bir numaralı malzemesi olmuştur ve halen daha yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kesim ploterlarında folyo istenildiği şekilde işlendiğinden dolayı yazılar, rakamlar, şekiller, desenler v.s çok rahatlıkla üretilmektedir. Bu sebepten digital baskı sektöre girmeden önce Folyo Kesim ile tüm reklam ihtiyaçları çözülmekteydi.

Fotoğraf baskıları o dönemde yapımı mümkün değildi ancak illustration tekniği ile vektörel çizimler yaparak resimler oluşturuluyor ve müşteriler tarafından da kabul görüyordu. Folyo Vinyl hem kullanım alanları açısından hemde renk alternatifleri açısından çok geniş bir yelpazeye sahiptir.

Folyonun Çeşitleri ve Kullanım Alanları
Dekorasyon Folyosu ( Ekonomik Folyo )

Bu serideki folyolar kısa ömürlü olup ( Max. 1 yıl ) Vitrin yazılarınde, kısa vadeli ışıksız tabela sistemlerinde, düz yüzeylerde kullanım için üretilmiştir. Bu malzemenin her markada yaklaşık 60 ile 100 adet arasında rengi bulunmaktadır. Sıcak havada kullanımı çok rahat olup, soğuk havada PVC sertleştiğinden dolayı kırılganlaşarak kolayca yırtılabilir. Bu sebepten transfer bandı kullanarak montaj yapmanızda fayda olacaktır. Ülkemizdeki reklamcıların bir çoğu bu malzemeyi uygun fiyatlı olmasından dolayı hemen hemen her yüzeyde kullanırlar. Bu malzemeleri Fuar Standları yapan reklamcılar genelde panel kaplamakta kullanırlar.

Fuar süresi max 1 hafta – 10 gün gibi bir süre oladuğundan bu ürünün tercih edilmesi doğrudur. Ancak bu süre uzun olması durumunda tercih edilecek malzemenin değişmesi gerekecektir. Bu seri folyolar yüksek ısıya yada yüksek soğuğa dayanıklı değildir. Fuar alanlarda spotların desteği ilede çiddi bir şekilde ısıtıldığından bu malzemeyi deforme edecektir. Bu malzeme ile ploterlarda çok küçük boyutlu yazıları (3mm) kesemezsiniz. Folyoyu keserken yağlı kağıdın üzerinden kalktığını göreceksiniz yada başka markalarda folyonun kesilmediğini , kesilsede ayıklanmadığını göreceksiniz.

Orta Seviye Folyo ( Intermediate )

Bu folyo ( vinyl ) ekonomik seri folyosundan daha yumuşak ve daha esnek bir malzemedir. Bu sebepten bir üst kademelerde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bu malzeme 1-3 yıllık malzemedir. Bu ürünü Işıksız Tabela Sistemlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Düz yüzeyli araçlarda çok önermesekte kullanılabilir. Çünkü araç için başka bir folyo ( vinil ) çeşitimiz mevcuttur. Bu seri folyoyu hem dış mekanda hemde iç mekanda kullanabilirsiniz. Fiyat olarak ekonomik folyodan %50 daha pahalıdır.

Yüksek Seviye Folyo ( Premium Vinyl )

Bu folyo ( vinil ) çeşidi yüksek kalitede üretilmiş olup, uzun vadeli projelerinizde kullanmanız için çok uygundur. Işıksız tabela yapacaksınız ve müşteriniz sizden 5 yıl garanti istiyor, rahatlıkla bu seri malzemeyi kullanabilirsiniz. Bu ürünün yapışkan kuvveti, esnekliği, inceliği diğer iki üründen çok daha iyidir. Araçların düz yüzeylerinde çekindeden kullanabilirsiniz. Normalde Araç Giydirme – Araç Kaplama ( Araç Üstü Reklam ) işlerinde Cast Folyo kullanılır ancak araçların düz yüzeylerinde örneğin sadece kapısında yazı kullanılacaksa bu ürün başınızı ağrıtmayacaktır. Bu malzemenin ömrü 3-5 yıllıktır. Orta seviye folyodan da %90 daha pahalıdır. Renk kartelasında 80-120 arasında renk bulunmaktadır.

Seocu Desteği ile Güçlendirilmiştir. Tabela | Tabela | Kutu harf tabela | Tabela reklam | Tabelacı | serigrafi baskı |